مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

اگر شما پول کافی برای خرید محصولات مدرن فراری یا لامبورگینی دارید ولی آن‌ها را پیش پا افتاده می‌دانید احتمالاً به دنبال خرید خودرویی کاملاً خاص‌تر و انحصاری‌تر خواهید بود.

Lykan Hypersport - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

Zenvo TS1 GT - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

به دنیای سوپرکار سازان بوتیکی خوش آمدید! در این بخش از بازار شرکت‌هایی همچون آپولو، پاگانی، ریماک و… به چشم می‌خورند. البته امروز ما درباره‌ی W موتورز و زنوو و به‌طور خاص لایکن هایپر اسپورتو زنوو TS1 GT صحبت می‌کنیم.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 1 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 2 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

این دو خودرو بسیار متفاوت هستند اما یک هدف دارند و آن تبدیل کردن فراری ۴۸۸ GTB به خودرویی معمولی است. البته منظور ما زیر سؤال بردن توانایی‌ها یا پرستیژ خودروی فوق‌العاده‌ای همچون ۴۸۸ یا اوراکان نیست.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 3 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

خب چه چیزی باعث شده لایکن هایپر اسپورت این‌قدر خاص باشد؟ همه‌چیز با ساختار بدنه‌ی کربن کامپوزیتی شروع می‌شود که باعث شده وزن خودرو به ۱۴۰۰ کیلوگرم برسد. این خودرو کوچک‌تر و سبک‌تر از زنوو TS1 بوده بنابراین با اینکه قدرت آن کمتر از رقیب است اما لایکن روی کاغذ سریع‌تر است.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 7 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

نیروبخش لایکن هایپر اسپورت پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳٫۷ لیتری‌ای است که در وسط بدنه جای گرفته و قدرت ۷۸۰ اسب بخاری و گشتاور ۹۶۰ نیوتون متر دارد. این قدرت عظیم از طریق یک گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه و دیفرانسیل لغزش محدود به چرخ‌های عقب انتقال می‌یابد. مجموعه‌ی قوای محرکه‌ی لایکن باعث شده این خودرو تنها در عرض ۲٫۷ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. شتاب صفر تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت هایپر اسپورت نیز ۹٫۴ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز از ۳۹۵ کیلومتر در ساعت فراتر می‌رود.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 4 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

اما نگاهی هم به زنوو TS1 GT بیندازیم. این خودروی ۱۵۸۰ کیلوگرمی از پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۵٫۸ لیتری توئین سوپرشارژر با قدرت ۱۱۰۴ اسب بخاری و گشتاور ۱۱۳۹ نیوتون متری استفاده کرده و در خط مستقیم شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۳ ثانیه‌ای و حداکثر سرعت ۳۷۵ کیلومتر در ساعتی (محدود شده) دارد.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 8 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

خب زنوو قدرت، گشتاور و کمی وزن بیشتری دارد و بنابراین شتاب آن کمی کندتر بوده و حداکثر سرعتش نیز کمتر از لایکن هایپر اسپورت است. البته این آخری به‌صورت الکترونیکی محدود شده است.

سؤال این است که آیا چنین تفاوتی در پرفورمنس دو خودرو می‌تواند توجیه‌کننده‌ی تفاوت قیمتی آن‌ها باشد؟ زنوو TS1 GT بهای ۱٫۲ میلیون دلاری داشته درحالی‌که لایکن هایپر اسپورت حدود سه برابر گران‌تر است.

خب با توجه به قیمت باید گفت لایکن سه برابر سریع‌تر از زنوو نیست اما آیا همین میزان خاص‌تر هست؟ بیایید نگاهی به طراحی خودروها بیندازیم.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 5 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 6 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

اگرچه زنوو TS1 GT خودرویی گیرا و باابهت است اما باید گفت از نظر طراحی به اندازه‌ی لایکن آینده‌نگرانه نمی‌باشد. لایکن هایپر اسپورت از زوایا و خطوط تیزی سود برده که شاید آن را به یک خودروی فضایی تبدیل کرده باشد.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 10 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

در بحث طراحی داخلی شاهد این موضوع هستیم که دانمارکی‌ها کابین متمرکز روی پیست را با برخی ویژگی‌های مرسوم همچون سیستم تهویه مطبوع دو ناحیه‌ای، صفحه لمسی با جی‌پی‌اس، بلوتوث و آیپاد، فرمان اسپورت، صندلی‌های اسپورت کربن مونوکوک، کروز کنترل، شیشه‌های برقی، ورود بدون کلید، کیسه‌های هوای راننده و سرنشین و… همراه کرده‌اند.

lykan hypersport vs zenvo ts1 visual 9 - مقایسه لایکن هایپر اسپرت و زنوو TS1 GT

از طرف دیگر شاید لایکن کمی لوکس‌تر باشد و از ویژگی‌هایی همچون دوربین دید عقب، اینترنت ۳G، صفحه‌نمایش ۱۱ اینچی و… برخوردار است. این خودرو همچنین از فیبر کربن روی کنسول مرکزی، کیسه‌های هوا، آینه‌های برقی، سیستم تهویه مطبوع، بلوتوث، ناوبری ماهواره‌ای، قفل از راه دور و ردیاب خودرو سود برده است.

در نهایت به کلاسی می‌رسیم که چند میلیون دلاری و بسیار خاص می‌باشد. در این بخش همه‌چیز به سلیقه‌ی خریداران بستگی دارد. بدون در نظر گرفتن قیمت، شما کدام خودرو را انتخاب می‌کنید؟